dodano: 2020-08-06 10:44:13 edycja: 2023-08-03 11:51:04 autor: 1 odsłon: 1456

Chrzest

 Dziecko do Chrztu św. należy zgłosić w Biurze Parafialnym przynajmniej trzy tygodnie przed datą Chrztu.Do Chrztu Świętego przyjmujemy dzieci z naszej parafii. CHRZTY są udzielane w każdą niedzielę miesiąca podczas  Mszy św. o godz. 11.30.

KONFERENCJA CHRZCIELNA:
Konferencja przygotowująca  dla rodziców i chrzestnych.- w sobotę przed chrztem po Mszy św. wieczornej.

Z Kodeksu Prawa Kanonicznego:

Brama sakramentów, konieczny do zbawienia przez rzeczywiste lub zamierzone przyjęcie, który uwalnia ludzi od grzechów, odradza ich jako dzieci Boże i przez upodobanie do Chrystusa niezniszczalnym charakterem włącza ich do Kościoła, jest ważnie udzielany jedynie przez obmycie w prawdziwej wodzie z zastosowaniem koniecznej formy słownej (Kodeks Prawa Kanonicznego kan. 849).

Chrzest święty jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego, bramą życia w Duchu (vitae spiritualis ianua) i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów. Przez chrzest zostajemy wyzwoleni od grzechu i odrodzeni jako synowie Boży, stajemy się członkami Chrystusa oraz zostajemy wszczepieni w Kościół i stajemy się uczestnikami jego posłania: "Chrzest jest sakramentem odrodzenia przez wodę i w słowie" (Katechizm Kościoła Katolickiego 1213).

Chrzest jest najpiękniejszym i najwspanialszym darem Boga...
Nazywamy go darem, łaską, namaszczeniem, oświeceniem, szatą niezniszczalności, obmyciem odradzającym, pieczęcią i wszystkim, co może być najcenniejsze.

Darem – ponieważ jest udzielany tym, którzy nic nie przynoszą; łaską – ponieważ jest dawany nawet tym, którzy  zawinili;
- chrztem – ponieważ grzech zostaje pogrzebany w wodzie;
- namaszczeniem – ponieważ jest święty i królewski (a królów się namaszcza);
- oświeceniem – ponieważ jest jaśniejącym światłem;
- szatą – ponieważ zakrywa nasz wstyd;
- obmyciem – ponieważ oczyszcza; pieczęcią – ponieważ strzeże nas i jest znakiem panowania Boga
  (Grzegorz z Nazjanzu, Orationes, 40, 3-4).

      Przyjmujący chrzest powinien mieć, jeśli to możliwe, chrzestnego. Ma on dorosłemu towarzyszyć w chrześcijańskim wtajemniczeniu, a dziecko wraz z rodzicami przedstawiać do chrztu oraz pomagać, żeby ochrzczony prowadził życie chrześcijańskie odpowiadającemu przyjętemu sakramentowi i wypełniał wiernie złączone z nim obowiązki (kan. 872).

Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto:


Wymagane dokumenty do przyjęcia chrztu św.:


Zgodnie z Prawem Kościelnym (kanon 847) - rodzicami chrzestnymi mogą być:


06 sierpnia 2020r. 03 sierpnia 2023r. 1 1456