W naszej parafii Rada Parafialna, oprócz zadań wynikających z Kodeksu Prawa Kanonicznego, wspomaga także Ksiedza Proboszcza w organizowaniu zbiórek pieniędzy na remonty i inwestycje, w organizowaniu prac budowlanych i remontowych.
Opinie wyrażane przez członków Rady Parafialnej na posiedzeniach są głosem Parafian, dlatego również Wy, Drodzy Bracia i Siostry możecie zgłaszać swoje propozycje i uwagi do Rady Parafialnej.
Można je kierować pocztą elektroniczną, klikając na jeden z poniższych adresów:
Rada Parafialna stanowi grono osób służących proboszczowi radą we wszystkich sprawach duszpasterstwa parafialnego zgodnie z kan. 536 KPK. Skład Rady powinien odzwierciedlać przekrój społeczny całej parafii, czyli uwzględniać takie elementy, jak: struktura wieku, zawodu, wykształcenia.
Członków Rady w naszej Parafii powołuje ks. Proboszcz. Zebrania zwołuje ks. Proboszcz i przewodniczy obradom. Z każdego zebrania jest sporządzony protokół, który zostaje odczytany na następnym posiedzeniu.
Do zadań Rady należy wyrażanie opinii w sprawach dotyczących parafii oraz wysuwanie propozycji i wniosków zmierzających do doskonalenia pracy parafialnej.
Rada nie jest po to, by kierować parafią. Ma ona jednak głos doradczy w potęgowaniu działalności pasterskiej. Rada winna omawiać sprawy materialno-gospodarcze parafii mające bezpośredni związek, np.: kościół i jego otoczenie, kaplice, pomieszczenia i obiekty parafialne.
Rada ma wspierać ks. Proboszcza w zarządzaniu dobrami materialnymi parafii. Ponieważ wykonywanie tych zadań wymaga od członków Rady dojrzałości duchowej i odpowiedniego poziomu religijnej wiedzy, to powinni oni stale pogłębiać swoje życie wewnętrzne i swoją wiedzę poprzez czytanie Pisma Świętego, słuchanie wykładów, udział w rekolekcjach, itp.
Impulsem do powstania pierwszych Rad Parafialnych w parafiach było nauczanie Soboru Watykańskiego II.
Sobór ukazał i wyraził tajemnicę Kościoła przede wszystkim poprzez pojęcie wspólnoty. Ludzie ochrzczeni tworzą wspólnotę z Bogiem i między sobą nawzajem. Tworzą jedno ciało, jeden Lud Boży. W tej wspólnocie Ludu Bożego panuje, wynikająca z sakramentu chrztu św., fundamentalna równość, co do godności i działania. Wspólna jest też odpowiedzialność za misję i posłannictwo Kościoła.
Ta powszechna współodpowiedzialność jest jednak realizowana w różny sposób w zależności od stanu, powołania i funkcji, jaką zajmują poszczególni wierni.
Zawierzając całą Wspólnotę Parafialną wraz z Jej Duszpasterzami wstawiennictwu Maryi prosimy Boga o potrzebne łaski dla Parafian i przyjaciół naszego Kościoła. - - - Maryjo, Matko Kościoła, módl się za nami! - - -