BIERZMOWANIE:


BIERZMOWANIE 2024 roku:
ZASADY PRZYGOTOWANIA DO BIERZMOWANIA DLA KLAS ÓSMYCH
w parafii p.w. św. Chrystusa Króla w Stargardzie
w roku szkolnym 2023/2024

1. Bierzmowanie może przyjąć osoba ochrzczona, wierząca, praktykująca wiarę, a więc niedzielną Mszę Świętą, spowiedź, Komunię Świętą, modlitwę i prowadzenie moralnego życia zgodnie z nauką Kościoła. Brak tych warunków oznacza brak dojrzałości życia chrześcijańskiego wymaganego do przyjęcia sakramentu.
2. Kandydat do sakramentu bierzmowania ma dawać świadectwo chrześcijańskiego życia w swoim środowisku: w rodzinie, szkole, parafii. Potwierdzone informacje o stylu życia niezgodnym z nauką Kościoła będą powodem przełożenia przygotowania na kolejny rok.
3. Konieczny jest udział w niedzielnej Mszy Świętej, regularna spowiedź, udział w nabożeństwach (różaniec, gorzkie żale, majowe), oraz katechezie szkolnej.
4. Kandydat do bierzmowania jest zobowiązany do systematycznego i aktywnego udział w naukach przygotowujących do przyjęcia sakramentu bierzmowania (jedno spotkanie w miesiącu). Terminy spotkań i podział na grupy zostanie podany na początku października. Nieobecność na spotkaniach (lub brak komunikacji w przypadku zdalnego przygotowania) oznacza, że kandydat rezygnuje z przygotowania do bierzmowania. Nieobecność na spotkaniu w grupach może usprawiedliwić rodzic osobiście lub telefonicznie (z numeru podanego w deklaracji).
5. Kandydat po Mszy Świętej, udziale w nabożeństwie (różaniec, droga krzyżowa, gorzkie żale, majowe itp.) oraz spowiedzi otrzymuje podpis księdza lub pieczątkę do otrzymanego indeksu. Także poza swoją parafią.
6. W czasie przygotowania do bierzmowania obowiązuje kulturalne zachowanie zwłaszcza w czasie Mszy Świętej, na naukach w grupach i katechezie szkolnej. Powtarzające się nieodpowiednie zachowanie (przeszkadzanie, rozmawianie, zabawa telefonem, spóźnianie się, okazywanie braku szacunku wobec innych osób oraz miejsc świętych) będzie powodem przełożenia przygotowania do bierzmowania na kolejny rok.
7. Termin bierzmowania zostanie podany najwcześniej w połowie marca, jest to zależne od biskupa oraz sytuacji epidemicznej.
8. Osoby ochrzczone poza naszą parafią proszone są o jak najszybsze dostarczenie zaświadczenia ad sacra z parafii swojego chrztu. Natomiast osoby mieszkające poza naszą parafią proszone są o dostarczenie zgody na przyjęcie sakramentu bierzmowania poza swoją parafią.
9. Wszystkie bieżące informacje będą podawane w ogłoszeniach oraz na parafialnym profilu na facebooku (Parafia Rzymskokatolicka p.w. Chrystusa Króla w Stargardzie. Ewentualna zmiana terminu spotkania w grupach będzie podana smsem na numer podany w deklaracji.
10. Odpowiedzialnym za przygotowanie do bierzmowania jest ks. Michał Armatys SChr Kontakt: telefon 532-250-420, e-mail michalarmatys@gmail.com

+ + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + +




+ + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + +

Z Kodeksu Prawa Kanonicznego:

...     Sakrament, który wyciska charakter i przez który ochrzczeni, postępując na drodze chrześcijańskiego wtajemniczenia, są ubogacani darem Ducha Świętego i doskonalej łączą się z Kościołem, umacnia ich i ściślej zobowiązuje, by słowem i czynem byli świadkami Chrystusa oraz szerzyli wiarę i jej bronili.

      Sakrament bierzmowania jest udzielany przez namaszczenie krzyżmem na czole, którego dokonuje się przez nałożenie ręki i wypowiedzenie słów przepisanych w zatwierdzonych księgach liturgicznych.
- Przygotowanie do sakramentu bierzmowania trwa przez 3 lata gimnazjum!
- Zdatnym do przyjęcia bierzmowania jest każdy i tylko ten, kto został ochrzczony, gdy jest odpowiednio pouczony, właściwie dysponowany i może odnowić przyrzeczenia chrzcielne.
      Wedle możności bierzmowanemu powinien towarzyszyć świadek, który ma troszczyć się, ażeby bierzmowany postępował jako prawdziwy świadek Chrystusa i wiernie wypełniał obowiązki związane z tym sakramentem.
      Wypada, aby świadkiem był ktoś z chrzestnych bierzmowanego.

Wymagane dokumenty do przyjęcia bierzmowania:

==> świadectwo chrztu
==> zaświadczenie o uczęszczaniu na lekcję religii lub w przypadku osób starszych ostatnie świadectwo z religii.

Przygotowanie do bierzmowania odbywa się w parafii miejsca zamieszkania. W wyjątkowych sytuacjach może odbyć się w innej parafii po otrzymaniu pisemnej zgody swojego ks. proboszcza.

Imiona świętych i błogosławionych, których można sobie wybrać jako patronów z sakramentu bierzmowania.
Polecamy również rozbudowany serwis www.imiona.net.pl, w którym znajdziecie znaczenie imion i zapoznacie się bliżej z osobami waszych świętych patronów.

+ + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + +
+ + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + +
+ + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + +

SYMBOLIKA BIERZMOWANIA

Nakładanie rąk na głowę jest gestem biblijnym (Rdz 48, 14; Kpł 9, 22; Lb 8,10; 27, 25...), który w liturgii należy do najstarszych obrzędów. W sakramencie bierzmowania włożenie ręki biskupa na głowę kandydata oznacza iż Duch Święty udziela mu się jako niewymowny Dar. W Dziejach Apostolskich czytamy, że Apostołowie wkładali ręce na ochrzczonych i otrzymywali Ducha Świętego (Dz 8, 15-17; 19, 5-6).

Krzyż jest świętym znakiem odkupienia (Kor l, 20) i wiary świętej (l Kor 1,17). Jest pieczęcią, którą nosi na sobie każdy, kto służy Bogu (Ap 7, 4). Wśród symboli chrześcijańskich zajmuje naczelne miejsce. Kreślenie znaku krzyża na czole bierzmowanego oznacza, że ma on prawo i obowiązek wyznawania swojej wiary świętej, która jest jego chlubą i nie powinien się jej wstydzić lecz odważnie ją wyznawać i bronić jej. Naznaczenie krzyżem zobowiązuje bierzmowanego do pewnej dyscypliny osobistej, polegającej na prowadzeniu swojego życia zgodnie z wymogami Ewangelii.

Krzyżmo święte jest oliwą zmieszaną z balsamem i poświęconą uroczyście przez biskupa we Wielki Czwartek, podczas tzw. Mszy Krzyżma. Nazwa Krzyżmo wywodzi się z Imienia: Chrystus (Christus - Chrisma - Krzyżmo) Symbolizuje Chrystusa, w którym człowieczeństwo złączone jest z Bóstwem.

Namaszczenie świętym olejem symbolizuje upodobnienie bierzmowanego do Chrystusa.
Podobieństwo to jest niezniszczalne i nosi nazwę znamienia Pańskiego lub pieczęci. Sprawcą tego podobieństwa i zjednoczenia z Chrystusem jest Duch Święty.
Stąd bierzmowany przez to święte namaszczenie ma pełne prawo do nazwy "chrześcijanin" czyli należący do Chrystusa i Jego Kościoła.

Oliwa w zastosowaniu liturgicznym symbolizuje Ducha Świętego, który jest źródłem darów nadprzyrodzonych. On przy chrzcie w Jordanie zstąpił na Jezusa i uczynił Go Chrystusem, to znaczy Namaszczonym czyli Mesjaszem.
Namaszczenie bierzmowanego oznacza umocnienie chrzestnych więzi z Chrystusem.

Balsam uzyskuje się z pewnego gatunku tropikalnego rododendronu przez nacięcie skóry. W takim sposobie uzyskiwania balsamu św. Ambroży dostrzega obraz łask wypływających z przebitego boku Chrystusa. Oprócz właściwości leczniczych, balsam posiada bardzo miły zapach. Przy poświęcaniu Krzyżma miesza się balsam z oliwą, by symbolizował ludzi, którzy udoskonaleni w sakramencie bierzmowania roztaczają w swoim środowisku miły aromat cnót chrześcijańskich. Św. Paweł mówi, aby bierzmowani chrześcijanie byli “miłą Bogu wonnością Chrystusa” (2 Kor 2, 15).

Właściwe znaczenie obrzędu poznajemy ze słów towarzyszących. Nałożenie rąk ma miejsce w obrzędach chrztu, bierzmowania, święceń, przy błogosławieństwach itp. Ze słów wiadomo dopiero o jakie nałożenie rąk chodzi.
W sakramencie bierzmowania nałożenie rąk biskupa oznacza i sprawia udzielenie się Ducha Świętego dla uświęcenia człowieka i umocnienia na drodze zdobywania świętości i w służbie Bożej.

LITURGIA SAKRAMENTU BIERZMOWANIA

1. Po Ewangelii, proboszcz przedstawia kandydatów do bierzmowania.

Kapłan: Czcigodny Ojcze, Kościół święty prosi przeze mnie o udzielenie sakramentu bierzmowania zgromadzonej tu młodzieży.
Biskup: Czy młodzież ta wie jak wielki dar otrzymuje w tym sakramencie i czy przygotowała się należycie do jego przyjęcia?
Kapłan: Jestem przekonany, że wszyscy przygotowali się do bierzmowania, uczestniczyli bowiem przez szereg dni w słuchaniu słowa Bożego i wspólnej modlitwie oraz przystąpili do sakramentu pokuty.
Biskup: Droga młodzieży, powiedzcie przed zgromadzonym tu Kościołem, jakich łask oczekujecie od Boga w tym sakramencie?
Kandydaci: Pragniemy, aby Duch Święty, którego otrzymamy, umocnił nas do mężnego wyznawania wiary i do postępowania według jej zasad.
Wszyscy: Amen.

2. Homilia.

3. Gdy biskup skończy przemówienie, wtedy następuje odnowienie przyrzeczeń chrzestnych. Mają one wyraźniej podkreślić wewnętrzny związek sakramentu chrztu z bierzmowaniem. Potem biskup kieruje pytania do każdego osobiście, a kandydaci odpowiadają na nie razem:

Biskup: Pytam każdego z was: Czy wyrzekasz się szatana, wszystkich jego spraw i zwodniczych obietnic?
Kandydaci: Wyrzekam się.
Biskup: Czy wierzysz w Boga Ojca wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi?
Kandydaci: Wierzę.
Biskup: Czy wierzysz w Jezusa Chrystusa, Syna Jego jedynego, Pana naszego, narodzonego z Maryi Dziewicy, umęczonego i pogrzebanego, który powstał z martwych i zasiada po prawicy Ojca?
Kandydaci: Wierzę.
Biskup: Czy wierzysz w Ducha Świętego, Pana i Ożywiciela, którego masz dzisiaj otrzymać w sakramencie bierzmowania, tak jak Apostołowie otrzymali Go w dzień Pięćdziesiątnicy?
Kandydaci: Wierzę.
Biskup: Czy wierzysz w święty Kościół powszechny, obcowanie Świętych, odpuszczenie grzechów, zmartwychwstanie ciała i życie wieczne?
Kandydaci: Wierzę.
Biskup: Taka jest nasza wiara. Taka jest wiara Kościoła, której wyznawanie jest naszą chlubą w Chrystusie Jezusie, Panu naszym.
Wszyscy: Amen.

4. Biskup zwrócony do ludu, wzywa wszystkich do cichej modlitwy w bardzo treściwych słowach, zawierających to wszystko, co najbardziej istotne w tym sakramencie:

Najmilsi, prośmy Boga Ojca wszechmogącego, aby łaskawie zesłał Ducha Świętego na te przybrane dzieci swoje, odrodzone już na chrzcie do życia wiecznego. Niech Duch Święty umocni je swoimi darami i przez swoje namaszczenie upodobni do Chrystusa, Syna Bożego.

- - - Przez chwilę wszyscy modlą się w ciszy.
- - - Następnie biskup wyciąga ręce nad bierzmowanymi i wypowiada modlitwę.
Wszyscy: Amen.

5. Na istotny obrzęd bierzmowania składa się namaszczenie olejem Krzyżma na czole bierzmowanego, włożenie na jego głowę ręki biskupa i słowa:

... N., Przyjmij znamię daru Ducha Świętego.
Bierzmowany odpowiada: Amen.
Biskup: Pokój z tobą.
Bierzmowany: I z duchem twoim.

Każdy obiera sobie imię, które biskup nadaje przy bierzmowaniu. Imię, to trzeba podpowiedzieć biskupowi tuż przed namaszczeniem, by mógł wymienić je przy wypowiadaniu formuły sakramentalnej.
W czasie tego istotnego obrzędu, świadek bierzmowania trzyma prawą rękę na ramieniu swojego podopiecznego.


BIERZMOWANIE 2023 roku:
- Sakrament Bierzmowania w naszej Parafii był udzielony dnia 15.04.2023 roku - o godz. 18.00.
Sakramentu udzielił Ks. prof. dr hab. Henryk Wejman biskup pomocniczy.


BIERZMOWANIE 2022 roku:
- Sakrament Bierzmowania w naszej Parafii został udzielony młodzieży i dorosłym z naszej parafii
w dniu 13 marca 2022 roku we wspomnienie Matki Bożej z Fatimy na Mszy św. o godz. 16.00
Udzielił Go J.E. Ks. Abp Andrzej Dzięga, jako trzeciego sakramentu inicjacji chrześcijańskiej.
Bierzmowanych było 87 osób (w tym 5 z Gogolewa, 1 z Pęzina i 1 ze stargardzkiej kolegiaty).


BIERZMOWANIE 2021 roku:
- Sakrament Bierzmowania w naszej Parafii został udzielony naszej młodzieży
w dniu 16 marca 2021 roku na Mszach św. o godz. 16.00 i 18.00
przez ks. bpa Henryka Wejmana.
- SAKRAMENT BIERZMOWANIA udzielony był w OKRESIE EPIDEMICZNYM.



BIERZMOWANIE w 2020 roku:
- Sakrament Bierzmowania w naszej Parafii został udzielony naszej młodzieży
w dniach 01-06 czerwca 2020 roku przez
Ks. Krzysztofa Antoń Tchr. proboszcza naszej parafii na mocy specjalnego zezwolenia ks. Arcybiskupa
  - SAKRAMENT BIERZMOWANIA udzielony był w OKRESIE EPIDEMICZNYM.



BIERZMOWANIE w 2019 roku:
- Sakrament Bierzmowania w naszej Parafii został udzielony naszej młodzieży
w czwartek 28 marca 2019 roku przez
JE Ks. Bp Henryka Wejmana.   - SAKRAMENT BIERZMOWANIA przyjęło 91 młodych ludzi.


BIERZMOWANIE w 2018 roku:
- Sakrament Bierzmowania w naszej Parafii został udzielony naszej młodzieży
w środę 21 marca 2018 roku przez
JE Ks. Bp Henryka Wejmana.


BIERZMOWANIE w 2017 roku:
- Sakrament Bierzmowania w naszej Parafii został udzielony naszej młodzieży
w niedzielę 30 kwietnia 2017 roku o godz. 18.00 przez JE Ks. Abpa Mieczysława Mokrzyckiego
sekretarza św. Jana Pawła II.



BIERZMOWANIE w 2016 roku:
27 kwietnia 2016 roku o godz. 18.00 w naszym kościele odbyła się

    Uroczystość Bierzmowania naszej młodzieży
.    

BIERZMOWANIE w 2015 roku:
14 kwietnia 2015 roku o godz. 19.00 w naszym kościele odbyła się
    Uroczystość Bierzmowania naszej młodzieży
.    
Sakramentu udzielił Ksiądz Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga.

BIERZMOWANIE w 2014 roku:
3 kwietnia 2014 roku w I czwartek miesiąca o godz. 18.00 w naszym kościele odbyła się
    Uroczystość Bierzmowania
.    
Sakramentu udzielił ks. Abp Metropolita Andrzej Dzięga.

BIERZMOWANIE w 2013 roku:
Sakramentu Chrześcijańskiej dojrzałości w 2013 roku - udzielił naszej młodzieży
ks. Infułat Andrzej Offmański w dniu 19.05.2013 roku.